✍🏻

Тимчасовий захист або Притулок

🇫🇮

Ви можете в’їхати на територію Фінляндії без візи чи навіть паспорту! Просто скажіть на кордоні, що ви з України та шукаєте притулок!

Імміграційна служба Фінляндії наразі не видає громадянам України негативних рішень, які призвели б до виселення з країни, та не буде відмовляти у в’їзді громадянам України!

icon

Канал в Telegram з юридичних питань щодо притулку

Варіанти для легального знаходження в країні

 1. Безвіз: дає вам право на самостійне перебування до 90 днів у країнах ЄС. В цьому випадку, ви не можете розраховувати на будь-яку допомогу з боку Фінляндії, наприклад, фінансову чи житлову. Ви можете працювати лише на певних робочих місцях.
 2. Тимчасовий захист (Temporary protection, Tilapäinen suojelu): пришвидшує процедуру отримання дозволу на проживання терміном на 1 рік (до 04.03.2023). Клопотання про Тимчасовий захист розглядаються значно швидше (близько трьох тижнів), ніж про надання статусу біженця (до одного року).
 3. Статус біженця (Asylum seeker): ви можете отримати статус біженця після того, як подасте заяву про надання Притулку (Asylum) та отримаєте позитивне рішення. Отримання рішення займе від шести місяців. Процес включає в себе співбесіду, на якій вам необхідно пояснити, чому ви шукаєте притулку і чому боїтеся повертатися додому.
 4. Дозвіл на проживання на інших підставах: наприклад, на підставі сімейних зв'язків або робочого контракту.

Ви можете подати заяву і на Тимчасовий захист, і на Притулок. Якщо ви отримуєте Тимчасовий захист, розгляд вашої заяви про надання Притулку буде призупинено до тих пір поки ваш дозвіл на проживання дійсний під Тимчасовим захистом.

Яка різниця між тимчасовим захистом та статусом біженця?

Тимчасовий захист
Притулок
короткостроковий захист, надається на 1 рік з можливістю продовження до 3 років.
ви отримуєте дозвіл на довгострокове проживання
заява розглядається 2-3 тижні
заява розглядається до 1 року
як тільки війна закінчиться та не буде загрози вашему життю в Україні, дію дозволу на проживання може бути припинено
як тільки війна закінчиться та не буде загрози вашему життю в Україні, ви можете залишитися в Фінляндії на постійне проживання
ви можете працювати та навчатися без обмежень відразу після подачі заяви на Тимчасовий захист
ви зможете працювати після 3 місяців з моменту подачі заяви на Притулок, якщо у вас є закордонний паспорт; або після 6 місяців, якщо у вас немає закордонного паспорта
ви отримуєте повний доступ до роботи, освіти, та охорони здоров’я. Однак у вас обмеженний доступ до соціальних послуг - ви не отримаєте допомоги по безробіттю та житлової допомоги*
ви отримуєте повний доступ до роботи, освіти, охорони здоров’я та соціального обслуговування, включаючи допомогу по безробіттю та житлову допомогу
ви можете жити в центрі прийому біженців до та після розглядання вашої заяви на тимчасовий захист
ви можете жити в центрі прийому біженців доки ваша заява розглядається

*Тут варто добавити, хоч Тимчасовий захист безпосередньо не дає вам доступу до соціальних послуг від Kela, він дає можливість знайти роботу в Фінляндії. А вже якщо ви знайдете довгострокову роботу з мінімальним доходом 741.75 євро/місяць, то ви зможете отримати право на пільги від Kela.

Зрештою, чи подаєте ви заяву на Тимчасовий захист чи надання Притулку, залежить від вашої особистої ситуації та потреб. Будь ласка, уважно подумайте, який з них вибрати. Якщо вам потрібна порада, ви можете запитати Pakolaisneuvonta.

Також пам’ятайте, що після того, як ви отримали дозвіл на проживання на підставі Тимчасового захисту та знайшли роботу, ви можете відразу подати на дозвіл на проживання на підставі роботи. Таким чином ви зможете жити та працювати в Фінляндії без обмежень.

Хто може отримати дозвіл на проживання на підставі Тимчасового захисту?

 1. Громадяни України, які не можуть повернутися до України через російське вторгнення.
 2. Громадяни та особи без громадянства Європейського Союзу та країн, що не входять до Шенгенської зони, котрі проживали в Україні на законних підставах, чиє повернення до країни походження неможливе чи небезпечне.
 3. Члени сімей українців та особи, які користуються міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні, якщо родинні відносини були встановлені в Україні до 24.02.2022.

Кроки для отримання Тимчасового захисту або Притулку

При перетині кордону бажано відразу звернутися до прикордонної служби, щоб подати заяву на Тимчасовий захист або Притулок. Прикордонники вам з усім допоможуть. Якщо ви вже знаходитесь в країні, вам потрібно звернутися до поліції.

 1. Зробіть фотографії. Це бажано зробити перед візитом до відділення поліції, так як не у всіх відділеннях вас зможуть сфотографувати.
 2. 💡

  При наявності українського паспорту ви можете безкоштовно зробити фотографії в магазинах Verkkokauppa та Gigantti. Kuvatehdas дає 50% знижку (10€). Зверніть увагу, що самі фотографії вам можуть і не видати, натомість пришлють СМС з номером фотографії. Цей номер ви зможете вказати в поліції при заповненні форми.

 3. Громадяни України, які хочуть подати прохання про надання Тимчасового захисту в Фінляндії, мають звертатися до поліцейського відділення в порту міста Гельсінки, Західний Термінал The West Terminal 1 (Tyynenmerenkatu 8, 9:00 - 21:00).
 4. 💡

  Також ви можете отримати безкоштовну сім-карту у Терміналі 1. Детальніше тут

  👮
  Список відділень поліції в інших містах
 5. Заповніть форму для заяви на Тимчасовий захист або Притулок. Також у вас знімуть відбитки пальців та візьмуть паспорт для сканування.
 6. Поліція повинна видати документ, який підтверджує, що ви подали заяву на Тимчасовий захист або Притулок. Цей документ вам необхіден, щоб отримати житло від центру прийому біженців (reception center, vastaanottokeskus).
 7. ☝🏻

  Може трапитись, що вам одразу не видадуть підтвердження про подання заяви на Тимчасовий захист або Притулок. Спробуйте пояснити працівникам поліції, що без цього документу ви не зможете отримати житло від центру прийому біженців. Якщо у вас виникнуть труднощі через мовний бар’єр, покажіть їм це звернення на фінській мові.

 8. Вас направлять в центр прийому біженців (reception center, vastaanottokeskus), де вас зареєструють, забезпечать житлом, а також соціальною, медичною та фінансовою допомогою.

Виїзд з Фінляндії

Якщо ви плануєте виїхати з Фінляндії на короткий період і не хочете, щоб вашу заявку на Тимчасовий захист скасували, ви маєте попередити Migri заздалегідь. Напишіть їм на пошту migri@migri.fi через сайт securemail.migri.fi та вкажіть:

 • Ваше повне ім’я
 • Migri номер клієнта (customer number)
 • Що ви повернетеся до Фінляндії і не хочете щоб ваша заявка була відхилена/скасована.

На жаль, ваша заява на Притулок буде скасована, якщо ви покинете Фінляндію під час розгляду вашої заяви.

Тимчасовий захист діє лише в одній країні ЄС?

Так. Як тільки ви отримаєте Тимчасовий захист від певної країни ЄС, права, отримані внаслідок Тимчасового захисту, є дійсними тільки в тій країні ЄС, яка надала вам дозвіл на проживання.

Переїзд до іншої країни Євросоюзу

Офіційна інформація від Єврокомісії: ви можете вирішити, що хочете скористатися своїми правами в іншій країні ЄС, ніж та, де ви зараз проживаєте. Якщо ви зміните місце проживання і переїдете в іншу країну ЄС, дозвіл на проживання в першій країні ЄС завершиться, і ваші права там закінчаться. Нова приймаюча країна ЄС повинна надати вам Тимчасовий захист і видати новий дозвіл на проживання. Важливо повідомити державні органи першої країни ЄС, що ви маєте намір переїхати до іншої держави-члена.

Корисні посилання