🏠

Житло, фінансова та соціальна допомога

Термінове житло на перші дні

Якщо немає де переночувати

Соціальні служби міста, де ви знаходитесь, відповідають за організацію для вас екстренного проживання. Якщо ви в Гельсінкі, телефонуйте 09 310 37577 (до 16:00) або 020696006 (після 16.00).

Центр прийому біженців

Після того як ви подали заяву на Тимчасовий захист чи Притулок, поліція/прикордонники повинні направити вас в центр прийому біженців (reception center, vastaanottokeskus). Центр прийому - це місце, де вас зареєструють, де ви можете проживати, а також де вам нададуть необхідну допомогу.

Усім прибулим біженцям необхідно зареєструватися в центрі прийому, навіть якщо ви зовсім не потребуєте допомоги від держави. Далі по вашому бажанню та потребі там вам нададуть наступні послуги:

  1. Ви зможете жити в центрах прийому, якщо забажаєте. Центри прийому розташовані по всій Фінляндії та бувають різних типів і розмірів. Наприклад, в деяких ви матимете власну або спільну кухню, а в інших вас годуватимуть. Конкретне місце, де вам виділять житло, буде залежати від багатьох факторів: ваш вік, стать, розмір прибувшої сім’ї, особисті обставини. Особи віком до 18 років, які прибули до Фінляндії без опікуна, розміщуються в гуртожитку. Перебування в центрах прийому добровільне, ви завжди можете переїхати, якщо знайдете інший варіант проживання. Якщо ви подали заяву на Тимчасовий захист, ви можете жити в центрах прийому до та після розгляду вашої заяви. Якщо ви подали на Притулок, ви можете жити в центрах прийому до отримання статусу біженця. Не переживайте, як тільки ви отримаєте статус біженця, вам буде доступна житлова допомога від Kela.
  2. Ви можете отримувати щомісячну фінансову допомогу, поки розглядають вашу заяву на Притулок. Для цього в центрі прийому ви повинні окремо подати заяву на отримання щомісячної грошової допомоги. Її розмір буде залежати від різних обставин, наприклад, вашого доходу та збережень. Усі деталі вам розкажуть в центрі прийому біженців. Основну інформацію читайте тут. Якщо ви плануєте податись на Тимчасовий захист, ви можете запросити фінансову допомогу під час заповнення заяви на Тимчасовий захист.
  3. Ви отримаєте необхідні соціальні послуги: бесіди з соцпрацівником, вирішення конфліктних ситуацій, юридичні консультації, поради в повсякденних ситуаціях (наприклад, відкриття банківского рахунку).
  4. У кожному центрі прийому є медпрацівник, який організує отримання медичної допомоги за потреби.
  5. Вам нададуть перекладача, щоб допомогти вирішити важливі офіційні справи.

Kela

Якщо ви подали на Тимчасовий захист або Притулок, ваше перебування в Фінляндії оцінюється як тимчасове. В такому випадку соціальне забезпечення вам надають лише центри прийому біженців.

Проте, якщо ваше проживання на території Фінляндії носить постійний характер, то ви маєте право на соціальне забезпечення від Kela (державна установа, яка забезпечує базову економічну безпеку для всіх, хто проживає у Фінляндії). Kela вважає, що людина постійно проживає у Фінляндії, якщо:

  • на території Фінляндії вже проживає член її родини (чоловік/цивільний чоловік (дружина) або неповнолітня дитина);
  • до цього вона вже мешкала у Фінляндії;
  • вона буде працювати або вчитися у Фінляндії впродовж не менше двох років.

Крім того, право на соціальні виплати Kela може бути надано тим особам, які працюють у Фінляндії й отримують не менше 741,75 євро на місяць.

Іншими словами, розраховувати на Kela можуть люди з Тимчасовим захистом, які влаштувалися на роботу, або хто уже отримав статус біженця. Детальніше тут.

Про послуги, які надає Kela, ви можете почитати на їхньому сайті.

Короткострокова фінансова допомога від Kela для тих, кому досі не прийшли виплати від центру прийому

Українці, які ще не зареєструвалися в центрі прийому або досі не отримали необхідної фінансової допомоги через перевантаженість центрів прийому, можуть запросити короткострокову фінансову допомогу від Kela.

Щоб отримати ваучер, який ви можете використати на продукти в супермаркеті або необхідні ліки за рецептом, вам слід прийти в офіс Kela і заповнити форму “toimeentulotukia”. Кожен ваучер дійсний протягом тижня.

Медичні послуги

Особи, які очікують або вже отримали Тимчасовий захист або Притулок, можуть отримувати необхідні медичні послуги через центри прийому біженців (щоб дізнатись більше, зв’яжіться з тим центром, де ви були зареєстровані).

Здебільшого, право користування послугами у сфері охорони здоров'я діє лише в конкретному муніципалітеті за місцем проживання («домашній муніципалітет»). У цьому разі особи, які проживають у певному муніципалітеті, можуть отримувати такі послуги за тими самими цінами, що і місцеві мешканці. Не має значення, з якої країни людина приїхала до Фінляндії чи громадянином якої країни вона є.

Право на обслуговування в закладах державної системи охорони здоров'я також мають усі особи, які офіційно працюють у Фінляндії. Читайте більше тут.

Homestay Network: довготермінове та безкоштовне житло

Варіант для тих, хто замість перебування у центрі прийому хоче жити разом з фінами-волонтерами, які готові прийняти біженців. Homestay Network координує домашнє розміщення для шукачів притулку з 2015 року, і має дозвіл на ведення цієї діяльності. Домашнє проживання є завжди безкоштовним і добровільним для обох сторін. Проте все-одно рекомендується укласти письмовий договір про умови проживання (робота по дому, розподіл витрат, домашні правила, тощо).

Приєднайтеся до групи в Facebook, опублікуйте на стіні, що шукаєте житло, і організація допоможе вам з подальшим пошуком. Важливо! Не вказуйте ваші персональні дані, такі як адреса, номер телефону, або іншу особисту інформацію.

Розміщення координується в місцевих Facebook групах. Ви також можете окремо приєднатись до груп тих регіонів або міст, де хочете проживати, наприклад: Helsinki-Espoo-Vantaa, Itä-Uusimaa.

Більше інформації про домашнє розміщення ви можете знайти у цьому посібнику:

Посібник для розміщення вдома.pdf881.8KB

Host4Ukraine

Host4Ukraine пропонує українським біженцям безпечне місце для проживання. Сервіс пропонує величезну різноманітність житла від квартир до заміського будинку. Перейдіть на веб-сайт, виберіть бажане місце розташування, перегляньте варіанти та зв’яжіться з власником.

Оренда житла

Шукайте житло на сайтах Vuokraovi та Oikotie.

Коли ви знайдете підходяще житло та домовитеся з орендодавцем, вам потрібно буде підписати договір оренди (vuokrasopimus), отримати страховку (kotivakuutus) на період проживання, заключити контракти на електрику (sähkösopimus; рекомендуємо використовувати "pörssisähkö” договір), інтернет (netti kotiin) та, можливо, воду (vesimaksu) та газ (kaasusopimus). Порівняльна таблиця вартості домашньої страховки.